Hyaluronik asit bazlı dolgu uygulamaları, kalıcılığının uzun süre devam etmesi, ameliyathane şartları gerektirmeden poliklinikte uygulanabilir olması ve doğal sonuçlar elde edilebilmesi nedeniyle günümüzde en çok tercih edilen uygulamalar haline gelmiştir.

Dolgu uygulamaları; yüz, boyun, dekolte ve eller üzerinde zamanla meydana gelen kırışıklık ve hacim kaybını gidermek amacıyla ya da dudak, elmacık kemiği ve çenede hatların belirginleştirilmesi ve hacim kazandırmak amacıyla tercih edilir.

Medikal estetik uygulamalarda tedavilerin kombinasyonu ve belirli zaman aralıklarıyla tekrarlanması sonuçların kalıcılığını ve etkinliğini artırır. Klasik dolgu uygulamasından önce, cildin nem ihtiyacı karşılamak, dokuya canlılık vermek ve bir miktar volüm kazandırmak adına, mesofiller (mezodolgu) ve mesoglow uygulamaları yapılabilir.

Mesofiller (mezodolgu), bir çeşit mezoterapi uygulamasıdır. Bu uygulamada, mezoderm tabakasına hyaluronik asit enjeksiyonu yapılır. Hyaluronik asidin yanı sıra multivitamin ve multimineral enjeksiyonları da (mesoglow) uygulanabilir. Böylece öncelikle ciltte nem, vitamin ve mineral açısından doygunluk sağlanır, canlı ve parlak bir cilt elde edilir. Daha sonra ilgili bölgeye klasik dolgu enjeksiyonu yapılabilir.

Mesofiller ve mesoglow uygulamalarının klasik dolgu uygulamalarıyla birlikte yapılması, tedavi sonrası daha çok daha homojen, çok daha tatmin edici ve kalıcı sonuçlar alınmasını sağlar.