Saç ekimi plastik cerrahi uzmanı ve ekibi tarafından steril şartlar altında gerçekleştirilmelidir. Lokal anestezi altında gerçekleştirilen işlem sırasında arasında yemek ve ihtiyaç molası verilebilir.

Günümüzde en sık FUT (Follicular Unite Transplantation), FUE (Follicular Unite Fxtraction) teknikleri ile saç ekimi yapılmaktadır. Bazı hastalarda her iki teknik bir arada kullanılabilir. FUT tekniğinde ense üzerindeki sağlıklı saç bölgesinden saçlı deride gerginlik yaratmayacak ölçüde eliptik şekilde bir deri parçası saç köklerinin çıkıma yönlerine dikkat edilerek çıkartılır. Daha sonra bu deri parçası mikroskop altında 1,2 ya da 3,4 saç kökü içeren saç greftlerine ayrılır. Derinin alındığı saha cerrahi dikiş ile kapatılır.

Bu bölgede saçlar ile kapatılabilecek çizgi şeklinde bir iz oluşur. FUE yöntemi FUT yönteminden daha sonra geliştirilen saç greftlerinin özel bir alet tarafından tek tek alındığı daha konforlu bir yöntemdir. Bu yöntem ile saçların alındığı sahada iz kalmaz, kulak üzerindeki saçlı deriden de greft almak mümkün olur. Ayrıca birkaç seans FUT yöntemi yaptırmış ve tekrar FUT yöntemi uygulanamayacak hastalara da FUE yöntemi ile saç ekimi yapılabilir.

Her iki yöntemde de alınan saç greftleri içerdikleri saç köküne göre gruplara ayrılarak ekime hazırlanır. Saç ekimi yapılacak sahada ön saç çizgisi belirlenir. Bölgedeki mevcut kılların yönüne dikkat edilerek küçük delikler açılır. Saç greftlerinin 1,2 kök içerenleri tercihen ön saç çizgisini oluşturmak üzere kullanılır. Daha fazla saç kökü içeren greftler tepe bölgesinde oluşturulan saç helezonundaki saç sıklığını arttırmak için kullanılır. Ekim sonrası bölgenin temizliği yapılır.

Saç ekimi ameliyatının amacı saçların yok olduğu veya azaldığı bölgelere mümkün olduğu kadar ekim yaparak şu anki durumdan daha iyi bir görüntüye ulaşmaktır. Hiç saçı dökülmemiş, gür saç yapısına sahip bir görünüme ulaşmak çoğu zaman olanaksızdır. Ulaşılacak sonuç cerrahi yöntemin başarısı kadar saç tellerinizin kalınlığına, şekline, rengine ve saç dökülme miktarınıza bağlıdır. Alınabilecek en iyi sonuca ulaşmak için iki veya üç seans operasyon gerekebilir.